Колаборативно учење у комбинованим образовним окружењима(CL_BVET)

Почетком ове академске 2024/25. или календаске 2025.године, почеле су и многе обавезе за Центар за образовање одраслих, али започео је и један пројекат од великог значаја, како за сам Центар тако и за његове полазнике. Пројекат под називом „Колаборативно учење у комбинованим образовним окружењима“ започео је као сарадња земаља Европске уније и земаља Западног Балкана, под управом Европске комисије за образовање – програма Ерасмус+. Пројекат обједињује образовне установе и научно-истраживачке центре из Словеније, Хрватске, Црне Горе и Босне и Херцеговине, а све са циљем побољшања квалитета образовног процеса и стварања квалитетнијег и стручнијег кадра. Директорица Центра за образовање одраслих Бања Лука, проф. др Сузана Кусовац Сладоје, истакла је улогу Центра у пројекту и дјелимичан циљ истог.

„Центар за образовање одраслих Бања Лука је заједно са Техничком школом из Градишке, на челу са директором г. Владом Томићем, започео ову причу. Ми смо иначе једине двије образовне установе из БиХ које су узеле активно учешће на овом пројекту. Једноставно, сагледали смо све бенефите које пројекат пружа, а то су прије свега подизање квалитета образовања и едукација наставног кадра која би умногоме побољшала наставни процес. До сада, имали смо једну радионицу која је одржана у Новом Месту, јануара мјесеца ове године. На радионици смо учествовали моја маленкост и један професор нашег Центра, и прије свега смо имали прилику да у најбољем свјетлу представимо нашу установу, као и да отворимо дискусију по питању

тога шта ми сматрамо да је колаборативно учење и шта све може да допринесе. Настојали смо и да боље упознамо наше партнере из других земаља, јер је и то један од пресудних елемената сарадње и успјешне реализације овог пројекта. Након тога, у просторијама Центра, направили смо једну радионицу у којој смо нашим полазницима предочили циљеве пројекта као и провели мини радионицу о колаборативном учењу, подижући свијест о томе да је сарадња међу ученицима, и сарања између ученика и наставника изузетно значајна за лакше савладавање градива и рјешавање конкретних проблема.

О самом пројекту, директорица је рекла да је предвиђено да се реализује наредне три године, а као један од циљева био би, израда униформног наставног плана и програма за поједине стручне предмета, како би наши ученици могли да обрађују теме које обрађују и њихове колеге у Њемачкој, Аустрији, Словенији, Хрватској и да њихова знања у том случају равноправно вриједе и ван граница наше земље. „Такође увидјели смо да је неопходно да се одражава добра сарадња између образовних установа и привредних субјеката. Ви образујете кадар, који треба да допринесе развоје индустрије у вашој земљи па самим тим и јача и стабилизује земљу – а немате добру и јаку повезницу образовања и индустрије. То је сулудо. Стога, циљ овог пројекта и јесте да се стручно образовање усмјери и усагласи са потребама тржишта и да се адекватна едукација полазника – проводи и у образовним центрима и практично код појединих привредних субјеката.

U OSTALIM VIJESTIMA