Gradska razvojna agencija organizovala radionicu u sklopu projekta „Mistični Dunav“

Gradska razvojna agencija Banja Luka je 08.04.2025. organizovala radionicu s ciljem identifikovanja DOBRE PRAKSE U VALORIZACIJI PRIRODNOG I KULTURNOG NEMATERIJALONG NASLIJEĐA ZA RAZVOJ TURIZMA UKLJUČIVANJEM LOKALNE ZAJEDNICE.

Naslijeđe je poznato kao moćan pokretač razvoja društva i održivog turizma, naročito u ruralnim područjima,  ali proces njegove valorizacije i korištenja u u turizmu zahtijeva poštivanje određenih principa i koraka. Cilj ove radionice je bio upravo podstaći diskusiju o do sada uspješnim praksama u ovom procesu. Samer Dolovac – Travnik Travel, Ružica Skaromuća iz opštine Ravno te Boro Marić iz Visitor centra Pecka su sa pristunima podijelili svoja iskustva u višedecenijskom radu na razvoju održivog turizma u ruralnom području pružajući izuzetne korisne savjete i zapažanja prikupljena iz dosadašnjih iskustava.

Učesnici su intenzivno  diskutovali o najvažnijim elementima uspješne valorizacije nasljeđa u turizmu, balansu između autentičnosti nasljeđa i komercijalizacije, najefikasnijim modelima uključivanja lokalne zajednice te mehanizmima podrške i politike u valorizaciji nasljeđa i dugoročne održivosti ovakvih inicijativa a zaključci će biti korišteni u procesu formulisanja elemenata buduće strategije za transnacionalnu valorizaciju u cilju socijalno-ekonomskog razvoja ruralnih dijelova Dunavske regije.

Projekat „Mistični Dunav“ je sufinansiran od strane INTERREG programa za dunavsku regiju 2021- 2027,  a Gradska razvojna agencija Banja Luka je jedan od 10 projektnih partnera koji dolaze iz 9 zemalja dunavske regije (Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija, Slovačka, Mađarska, Bugarska, Rumunija).

Ukupna vrijednost projekta je 1.974.034,48 EUR, od čega je EU sufinansiranje u iznosu od 1.579.227,58 EUR, dok je za projektne aktivnosti koje provodi Agencija planiran budžet u iznosu od 150.615,00 EUR.

Planirani period provođenja projekta je od 01. januara 2024. do 30. juna 2026. godine.

Prioritetni cilj ovog INTERREG programa Programa u okviru kojeg se realizuje projekat je socijalno – ekonomski razvoj kroz kulturu, nasljeđe i turizam, a osnovni cilj projekta je razvoj zajedničkog koordinisanog transnacionalnog pristupa za valorizaciju prirodnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa kao alata za razvoj turizma u ruralnim i manje posjećenim mjestima Dunavskog regiona

Planirani rezultati ovog transnacionalnog projekta su sljedeći: zajednička strategija za valorizaciju prirodnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa u ruralnim i manje posjećenim područjima, 10 akcionih planova za razvoj održivih turističkih proizvoda i usluga na pilot lokacijama svake partnerske zemlje, intenzivirana saradnja 23 partnerske organizacije, priprema i testiranje nove tematske rute na 10 pilot lokacija, te razvoj i promocija „Zelene i mistične dunavske pripovjedačke rute“ bazirane na akcionim planovima  kao i razvoj aplikacije “Zelena mistične Dunavske pripovjedačke rute”  koja će prikazivati projektne lokacije i njihove pripadajuće turističke usluge i proizvode u svih 9 zemalja u kojima se projekat provodi. Navedena ruta će predstaviti održive turističke proizvode i usluge u zajednici kao i lokalne priče, običaje, legende i znanja i u tu svrhu će mobilisati lokalnu zajednicu i njene ranjive kategorije kako bi se razvile nove turističke usluge

U OSTALIM VIJESTIMA