“Podrška modernizaciji, zelenim inovacijama i tranziciji malih i srednjih preduzeća ka boljoj održivosti kroz transnacionalne prakse i alate.” GREENSMES

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

 

Treći sastanak projektih patnera GREENSMES Interreg IPA ADRION projekta

Opština Herceg Novi, Crna Gora, bila je domaćin dvodnevne studijske posjete i razmjene u okviru Interreg ADRION GREENSMEs projekta.

Kroz bogat i inspirativan program, projektni partneri su istraživali lokalne i nacionalne prakse u oblasti cirkularne ekonomije, zelene tranzicije i održivog razvoja.

📌 Najvažniji momenti su uključivali:

  • 🎤 Inspirativna predavanja predstavnika Opštine Herceg Novi, Fakulteta za menadžment Herceg Novi, Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma i Fonda za zaštitu životne sredine (Eko-fond), ruralnog domaćinstva Morići i NVO “Ne bacajte boce”.
  • 🏡 Posjetu domaćinstvu Palikuća – sjajan primjer održivog eko-poslovanja i tradicije.
  • 🤖 Inovacije u praksi: implementacija robotike u kompaniji Baldo.
  • 💬 Umrežavanje, diskusije i nova partnerstva.

„Enhancing SME's modernization and green innovation and transtition towards sucessfull sustainability by transnational collaborative practices and tools“ –

“Podrška modernizaciji, zelenim inovacijama i tranziciji malih i srednjih preduzeća ka boljoj održivosti kroz transnacionalne prakse i alate.”

GREENSMES

Septembar 2024. do Februar 2027.

Program: Interreg IPA ADRION

Programski prioritet: Supporting a smarter Adriatic – Ionian region (Podrška pametnijoj Jadranskoj jonskoj regiji)

Specifični cilj: 1.1. Strengthening innovation capacities in the Adriatic – Ionian region (Jačanje kapaciteta za inovacije u Jadransko-jonskoj regiji).

Vodeći partner: Technopolis Naučno-tehnološki park

Trajanje projekta 1/9/2024 – 28/2/2027

Budžet projekta 1.570.283,00 €

EU sufinansiranje 1.334.740,00  €

Partneri na projektu

  1. TNO – Technopolis Naučno-tehnološki park Bari (Italija)
  2. KEPA- Centar za poslovi i kulturni razvoj (Grčka)
  3. RRA Zeleni krš (Slovenija)
  4. AGRRA – Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije (Hrvatska)
  5. CIDEA – Gradska razvojna agencija Banja Luka (Bosna i Hercegovina)
  6. FEP – Fond Evropski poslovi AP Vojvodine iz Srbije,
  7. NCDIEL – Nacionalni centar za razvoj inovacija i preduzetničko učenje (Sjeverna Makedonija)
  8. Opština Herceg Novi (Crna Gora)
  9. Albanski razvojni fond (Albanija)
  10. TEAM Centar (Albanija)

KRATAK OPIS PROJEKA

Očekivani rezultat projekta je jačanje konkurentnosti preduzeća u regiji na globalnom tržištu, kroz uvođenje novih ekološki poslovnih praksi, tehnologija i inovacija koje umanjuju negativne posljedice njihovog poslovanja na životnu sredinu, uz istovremeno pobošljanje poslovanja preduzeća.

Kroz projekat, preduzeća će realizovati aktivnosti poput razvoja novih proizvoda i usluga koje imaju manji negativan uticaj na životnu sredinu a istovremeno su konkurentniji na tržištu, uvođenje tehnologija u proizvodnju koje smanjuju potrošnju energije i drugih resursa, upotrebu obnovljivih izvora energije, smanjenje emisije štetnih gasova, efikasno upravljanje otpadom i drugo. Ove aktivnosti će dovesti do poboljšanja poslovanja  preduzeća kroz osvajanje novih tržišta, povećanje prihoda, optimizaciju troškova i ostvarivanje ušteda, kreiranje novih radnih mjesta i održavanje postojećih, unapređenje kvaliteta proizvoda, usluga i procesa, i/ ili uvođenje  inovativnih proizvoda ili usluga na međunarodno tržište.

Ovo će se postići kroz direktan rad sa preduzećima, koji podrazumijeva identifikaciju potreba i  prilika za preduzeća za unapređenjima poslovanja kroz zelene prakse, tehnologije i inovacije, te podršku u implementaciji identifikovanih rješenja. Podrška u implementacije u okviru projekta podrazumijeva finansiranje  rada međunarodnih stručnjaka sa preduzećima u realizaciji njihovi projekata, te direktno pružanje podrške od strane lokalnih institucija i organizacija u Banjaluci.

U tu svrhu, kroz projekata, Gradska razvojna agencija  i druge organizacije za podršku preduzećima u Banjaluci će, zajedno sa  partnerima u projektu, kreirati mrežu organizacija u Jadransko-jonskoj regiji, kako bi omogućile pristup našim preduzećima međunarodnim stručnjacima i ponuđačima zelenih tehnologija i rješenja, kao i mogućnost našim stručnjacima i preduzećima da svoja rješenja ponude na inostranom tržištu.

Dodatno, u okviru projekta će se raditi na unapređenju rada i kapaciteta lokalnih organizacija i institucija za podršku preduzećima za pružanje usluga podrške razvoju zelene ekonomije.

Ključne projektne aktivnosti

Analiza stanja i aktera u inovacionim ekosistemima za zelenu ekonomiju u partnerskim zemljama projekta i izrada akcionog plana za uspostavljanje mreže za podršku zelenim invoacijama u MSP;

Izgradnja transnacionalne mreže za zelenu zelene inovacije u MSP:

– Uspostavljanje baze transnacionalnih eksperata za podršku preduzećima u testiranju zelenih rješenja;

– Program izgradnje kapaciteta organizacija za podršku privredi u zelenoj tranziciji;

– Program izgradnje kapaciteta privrednika;

Pilotiranje programa zelene transnacionalne privredne saradnje

– Realizacija vaučerske šeme za podršku 5 lokalnih preduzeća za implementaciju zelenih praksi;

– Organizaciji međunarodnog takmičenja najboljih praksi u zelenim inovacijama;

–  Izrada transnacionalnog kataloga dobrih praksi u zelenoj ekonomiji.

Project Summary

 

Kontakti:

Koordinator projekta

Milena Ljubičić

Tel: +387 51 433 460
Mob: +387 65 767 010

e-mail: milena.ljubicic@cidea.org