„Enhancing SME's modernization and green innovation and transtition towards sucessfull sustainability by transnational collaborative practices and tools“ –
“Podrška modernizaciji, zelenim inovacijama i tranziciji malih i srednjih preduzeća ka boljoj održivosti kroz transnacionalne prakse i alate.”
GREENSMES
Septembar 2024. do Februar 2027.
Program: Interreg IPA ADRION
Programski prioritet: Supporting a smarter Adriatic – Ionian region (Podrška pametnijoj Jadranskoj jonskoj regiji)
Specifični cilj: 1.1. Strengthening innovation capacities in the Adriatic – Ionian region (Jačanje kapaciteta za inovacije u Jadransko-jonskoj regiji).
Vodeći partner: Technopolis Naučno-tehnološki park
Trajanje projekta 1/9/2024 – 28/9/2027
Budžet projekta 1.570.283,00 €
EU sufinansiranje 1.334.740,00 €
Partneri na projektu
- TNO – Technopolis Naučno-tehnološki park Bari (Italija)
- KEPA- Centar za poslovi i kulturni razvoj (Grčka)
- RRA Zeleni krš (Slovenija)
- AGRRA – Agencija za ruralni razvoj Zadarske županije (Hrvatska)
- CIDEA – Gradska razvojna agencija Banja Luka (Bosna i Hercegovina)
- FEP – Fond Evropski poslovi AP Vojvodine iz Srbije,
- NCDIEL – Nacionalni centar za razvoj inovacija i preduzetničko učenje (Sjeverna Makedonija)
- Opština Herceg Novi (Crna Gora)
- Albanski razvojni fond (Albanija)
- TEAM Centar (Albanija)
KRATAK OPIS PROJEKA
Očekivani rezultat projekta je jačanje konkurentnosti preduzeća u regiji na globalnom tržištu, kroz uvođenje novih ekološki poslovnih praksi, tehnologija i inovacija koje umanjuju negativne posljedice njihovog poslovanja na životnu sredinu, uz istovremeno pobošljanje poslovanja preduzeća.
Kroz projekat, preduzeća će realizovati aktivnosti poput razvoja novih proizvoda i usluga koje imaju manji negativan uticaj na životnu sredinu a istovremeno su konkurentniji na tržištu, uvođenje tehnologija u proizvodnju koje smanjuju potrošnju energije i drugih resursa, upotrebu obnovljivih izvora energije, smanjenje emisije štetnih gasova, efikasno upravljanje otpadom i drugo. Ove aktivnosti će dovesti do poboljšanja poslovanja preduzeća kroz osvajanje novih tržišta, povećanje prihoda, optimizaciju troškova i ostvarivanje ušteda, kreiranje novih radnih mjesta i održavanje postojećih, unapređenje kvaliteta proizvoda, usluga i procesa, i/ ili uvođenje inovativnih proizvoda ili usluga na međunarodno tržište.
Ovo će se postići kroz direktan rad sa preduzećima, koji podrazumijeva identifikaciju potreba i prilika za preduzeća za unapređenjima poslovanja kroz zelene prakse, tehnologije i inovacije, te podršku u implementaciji identifikovanih rješenja. Podrška u implementacije u okviru projekta podrazumijeva finansiranje rada međunarodnih stručnjaka sa preduzećima u realizaciji njihovi projekata, te direktno pružanje podrške od strane lokalnih institucija i organizacija u Banjaluci.
U tu svrhu, kroz projekata, Gradska razvojna agencija i druge organizacije za podršku preduzećima u Banjaluci će, zajedno sa partnerima u projektu, kreirati mrežu organizacija u Jadransko-jonskoj regiji, kako bi omogućile pristup našim preduzećima međunarodnim stručnjacima i ponuđačima zelenih tehnologija i rješenja, kao i mogućnost našim stručnjacima i preduzećima da svoja rješenja ponude na inostranom tržištu.
Dodatno, u okviru projekta će se raditi na unapređenju rada i kapaciteta lokalnih organizacija i institucija za podršku preduzećima za pružanje usluga podrške razvoju zelene ekonomije.
Ključne projektne aktivnosti
Analiza stanja i aktera u inovacionim ekosistemima za zelenu ekonomiju u partnerskim zemljama projekta i izrada akcionog plana za uspostavljanje mreže za podršku zelenim invoacijama u MSP;
Izgradnja transnacionalne mreže za zelenu zelene inovacije u MSP:
– Uspostavljanje baze transnacionalnih eksperata za podršku preduzećima u testiranju zelenih rješenja;
– Program izgradnje kapaciteta organizacija za podršku privredi u zelenoj tranziciji;
– Program izgradnje kapaciteta privrednika;
Pilotiranje programa zelene transnacionalne privredne saradnje
– Realizacija vaučerske šeme za podršku 5 lokalnih preduzeća za implementaciju zelenih praksi;
– Organizaciji međunarodnog takmičenja najboljih praksi u zelenim inovacijama;
– Izrada transnacionalnog kataloga dobrih praksi u zelenoj ekonomiji.
Kontakti:
Koordinator projekta
Milena Ljubičić
Tel: +387 51 433 460
Mob: +387 65 767 010
e-mail: milena.ljubicic@cidea.org