Početkom ove akademske 2024/25. ili kalendaske 2025.godine, počele su i mnoge obaveze za Centar za obrazovanje odraslih, ali započeo je i jedan projekat od velikog značaja, kako za sam Centar tako i za njegove polaznike. Projekat pod nazivom „Kolaborativno učenje u kombinovanim obrazovnim okruženjima“ započeo je kao saradnja zemalja Evropske unije i zemalja Zapadnog Balkana, pod upravom Evropske komisije za obrazovanje – programa Erasmus+. Projekat objedinjuje obrazovne ustanove i naučno-istraživačke centre iz Slovenije, Hrvatske, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, a sve sa ciljem poboljšanja kvaliteta obrazovnog procesa i stvaranja kvalitetnijeg i stručnijeg kadra. Direktorica Centra za obrazovanje odraslih Banja Luka, prof. dr Suzana Kusovac Sladoje, istakla je ulogu Centra u projektu i djelimičan cilj istog.
„Centar za obrazovanje odraslih Banja Luka je zajedno sa Tehničkom školom iz Gradiške, na čelu sa direktorom g. Vladom Tomićem, započeo ovu priču. Mi smo inače jedine dvije obrazovne ustanove iz BiH koje su uzele aktivno učešće na ovom projektu. Jednostavno, sagledali smo sve benefite koje projekat pruža, a to su prije svega podizanje kvaliteta obrazovanja i edukacija nastavnog kadra koja bi umnogome poboljšala nastavni proces. Do sada, imali smo jednu radionicu koja je održana u Novom Mestu, januara mjeseca ove godine. Na radionici smo učestvovali moja malenkost i jedan profesor našeg Centra, i prije svega smo imali priliku da u najboljem svjetlu predstavimo našu ustanovu, kao i da otvorimo diskusiju po pitanju
toga šta mi smatramo da je kolaborativno učenje i šta sve može da doprinese. Nastojali smo i da bolje upoznamo naše partnere iz drugih zemalja, jer je i to jedan od presudnih elemenata saradnje i uspješne realizacije ovog projekta. Nakon toga, u prostorijama Centra, napravili smo jednu radionicu u kojoj smo našim polaznicima predočili ciljeve projekta kao i proveli mini radionicu o kolaborativnom učenju, podižući svijest o tome da je saradnja među učenicima, i saranja između učenika i nastavnika izuzetno značajna za lakše savladavanje gradiva i rješavanje konkretnih problema.
O samom projektu, direktorica je rekla da je predviđeno da se realizuje naredne tri godine, a kao jedan od ciljeva bio bi, izrada uniformnog nastavnog plana i programa za pojedine stručne predmeta, kako bi naši učenici mogli da obrađuju teme koje obrađuju i njihove kolege u Njemačkoj, Austriji, Sloveniji, Hrvatskoj i da njihova znanja u tom slučaju ravnopravno vrijede i van granica naše zemlje. „Takođe uvidjeli smo da je neophodno da se odražava dobra saradnja između obrazovnih ustanova i privrednih subjekata. Vi obrazujete kadar, koji treba da doprinese razvoje industrije u vašoj zemlji pa samim tim i jača i stabilizuje zemlju – a nemate dobru i jaku poveznicu obrazovanja i industrije. To je suludo. Stoga, cilj ovog projekta i jeste da se stručno obrazovanje usmjeri i usaglasi sa potrebama tržišta i da se adekvatna edukacija polaznika – provodi i u obrazovnim centrima i praktično kod pojedinih privrednih subjekata.