Održana druga radionica na temu ”Inkluzivno zapošljavanje osoba sa invaliditetom: Izazovi i benefiti”

Juče je u Banja Luci održana jednodnevna radionica na temu “Inkluzivno zapošljavanje osoba sa invaliditetom: Izazovi i benefiti”. Ovoga puta javni poziv na radionicu je bio upućen potencijalnim poslodavcima iz lokalnih samouprava i državnih institucija, te nevladinim organizacijama kojima nije primarni cilj rad sa osobama sa invaliditetom.

Radionicu je vodila Jelena Backović, aktivistica u polju ljudskih prava osoba sa invaliditetom, a preko 20 učesnika i učesnica pridružilo nam se iz Dervente, Gračanice, Bihaća, Prijedora, Banja Luke, Modriče, Gradiške, Doboja, Doboj Istoka, Sarajeva i Mostara.

Potencijalni poslodavci u procesu inkluzivnog zapošljavanja čuli su iz prve ruke o mitovima koji prate osobe sa invaliditetom, o greškama u komunikaciji te o pravilnom komuniciranju sa osobama sa invaliditetom, te o nepravilnoj terminologiji u zakonima, medijima i ustanovama koju što prije treba korigirati. Govorilo se o praksama za kvalitetnu objavu oglasa za posao i ispravnim načinom komunikacije poslodavca sa kandidatom za posao koji je osoba sa invaliditetom. Uporedili su se poticaji i stimulansi koji prate zapošljavanje osoba sa invaliditetom u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj, te se govorilo o nejasnoćama i razlikama u pristupima, kao i o procesu apliciranja za ostvarivanje sredstava.

Radionica je privedena kraju predstavljanjem motivirajućih primjera dobre prakse zaposlenih osoba sa invaliditetom, ali i samih poslodavaca iz različitih mjesta Bosne i Hercegovine, a završen je prijedlozima učesnika šta staviti u priručnik za poslodavce koji bi željeli upošljavati osobe sa invaliditetom.

Aktivnost je realizovana u okviru projekta “Zajednice različitih, ali ravnopravnih građana” kojeg finansira Evropska unija, a realizuju Organizacija UDAS, Nešto Više i Helsinški parlament građana Banja Luka.

U OSTALIM VIJESTIMA