Radionica SWOT analiza

Gradska razvojna agencija Banja Luka,  27.11.2024. godine, organizuje događaj na kojem će biti promovisan projekat pod nazivom „Mystical Danube“ – „Mistični Dunav“ (Puni naziv projekta; „Zelena, mistična Dunavska pripovjedačka ruta – Transnacionalna valorizacija prirodnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa u cilju socijalno – ekonomskog razvoja ruralnih dijelova Dunavske regije“), te se isti dan održava i radionica pod nazivom „SWOT analiza”.

Cilj radionice je okupiti relevantne učesnike koji će svojim znanjem i iskustvom doprinijeti izradi SWOT analize za pilot turističku lokaciju, odnosno da se osim identifikacije prirodnog i kulturnog nematerijalnog nasljeđa identifikuju barijere i mogućnosti, te društveno-ekonomski izazovi vezani za kreiranje novih turističkih proizvoda i usluga u zajednici kao i zajednički put za njihovo prevazilaženje. SWOT analiza se sprovodi u okviru aktivnosti vezanih za izradu akcionog plana za uključivanje pilot lokacije na mapu turističke regionalne rute nazvane „Mistični Dunav“.

Projekat „Mistični Dunav“ je sufinansiran od strane INTERREG programa za dunavsku regiju 2021- 2027,  a Gradska razvojna agencija Banja Luka je jedan od 10 projektnih partnera koji dolaze iz 9 zemalja dunavske regije (Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Srbija, Slovačka, Mađarska, Bugarska, Rumunija).

Ukupna vrijednost projekta je 1.974.034,48 EUR, od čega je EU sufinansiranje u iznosu od 1.579.227,58 EUR, dok je za projektne aktivnosti koje provodi Agencija planiran budžet u iznosu od 150.615,00 EUR.

Planirani period provođenja projekta je od 01. januara 2024. do 30. juna 2026. godine.

Prioritetni cilj Programa je socijalno – ekonomski razvoj kroz kulturu, nasljeđe i turizam, a osnovni cilj projekta je razvoj zajedničkog koordinisanog transnacionalnog pristupa za valorizaciju prirodnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa kao alata za razvoj turizma u ruralnim i manje posjećenim mjestima Dunavskog regiona.

Planirani rezultati ovog transnacionalnog projekta su sljedeći: zajednička strategija za valorizaciju prirodnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa u ruralnim i manje posjećenim područjima, 10 akcionih planova za razvoj održivih turističkih proizvoda i usluga na pilot lokacijama svake partnerske zemlje, intenzivirana saradnja 23 partnerske organizacije, priprema i testiranje nove tematske rute na 10 pilot lokacija, te razvoj i promocija „Zelene i mistične dunavske pripovjedačke rute“ bazirane na akcionim planovima  kao i razvoj aplikacije “Zelena mistične Dunavske pripovjedačke rute”  koja će prikazivati projektne lokacije i njihove pripadajuće turističke usluge i proizvode u svih 9 zemalja u kojima se projekat provodi.

Navedena ruta će predstaviti održive turističke proizvode i usluge u zajednici kao i lokalne priče, običaje, legende i znanja i u tu svrhu će mobilisati lokalnu zajednicu i njene ranjive kategorije kako bi se razvile nove turističke usluge.

Projekat je podržan od strane Interreg programa za Dunavsku regiju, sufinansiranog od strane Evropske unije.

U OSTALIM VIJESTIMA