U utorak, 02.07.2019. godine, objavljen je Javni poziv za dostavljanje prijedloga projekata za partnerstva u oblasti izvozno-orijentisanih sektora.
Svrha ovog poziva je da se poboljša konkurentnost izvozno-orijentisanih sektora u Bosni i Hercegovini. Stoga je 3 miliona eura bespovratnih sredstava dostupno za izvozna partnerstva. Ova sredstva će podržati projekte kojima se podstiču:
• Inovacije: sposobnost dodavanja vrijednosti proizvodima/uslugama putem novih pristupa
• Saradnja: zajednički napori sektorskih aktera unutar poslovnih mreža, klastera, i sl.
• Digitalizacija: korišćenje informacijskih i komunikacijskih tehnologija
• Poslovno okruženje: dostupnost usluga za razvoj poslovanja koje se bave prethodno navedenim temama (inovacije, saradnja, digitalizacija)
Inovacija zahtijeva kontinuirano ulaganje u tehnologiju, upravljačke pristupe i vještine zaposlenih. Mikro, mala i srednja preduzeća (MMSP) koja međusobno razmjenjuju znanje i – gdje je to moguće – investiraju zajedno, moći će smanjiti troškove inovacija i ubrzati njihov razvoj (zajedničke investicije npr. u centre za obuku, laboratorije za testiranje standarda kvalitete, i sl.). Stoga, ovaj poziv podržava partnerstva umjesto pojedinačnih podnosilaca zahtjeva.
Krajnji korisnici bit će MMSP i preduzetnici. Rezultati provedenih projekata će se mjeriti sa povećanjem broja novih radnih mjesta, s posebnim naglaskom na žene i mlade, povećanjem izvoza kod podržanih MMSP-a, novim uslugama poslovnog razvoja te njihovom upotrebom od strane krajnjih korisnika, kao i uklonjenim preprekama za inovacije i rast.
Projektne ideje moraju se odnositi na jedan od sljedećih ekonomskih sektora:
• Metaloprerađivačka i mašinska industrija
• Drvoprerada
• Informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT)
MMSP-ovi registrovani u sektorima plastike i elektroindustrije su prihvatljivi u okviru ovog poziva, ukoliko implementiraju projekte u metaloprerađivačkoj i mašinskoj industriji. IKT je prihvatljiv kao međusektorski element u okviru ovog poziva (u kombinaciji sa jednim od ciljanih proizvodnih sektora).
Poziv podržava razvoj privatnog sektora u BiH. Stoga, podnosioci prijava (vodeći i ko-aplikanti) moraju biti registrovani kao pravna lica u BiH (prije 01.01.2016.godine). Prihvatljivo područje je cjelokupna teritorija BiH. Više detalja o podobnosti možete naći u Smjernicama za podnosioce zahtjeva.
Informativne sesije će se održati u skladu sa sljedećim planom:
• Zenica, Hotel Zenica, 09.07.2019. godine, u 11:00
• Doboj, Hotel Park, 11.07.2019. godine, u 11:00
• Brčko distrikt BiH, Hotel Jelena, 12.07.2019. godine, u 11:00
• Prijedor, Hotel Prijedor, 16.07.2019. godine, u 11:00
• Široki Brijeg, Hotel Park, 19.07.2019. godine, u 11:00
Sve zainteresirane strane su pozvane da prisustvuju informativnim sesijama.
Sve kvalifikovane strane su pozvane da podnesu svoje prijave najkasnije do petka, 30.08.2019. godine do 16:00. Prijedlozi projekata u vezi sa ovim pozivom će se dostaviti u skladu sa Smjernicama za aplikante, koje se mogu preuzeti sa sljedećeg aplikacionog portala: eu4business.ba
EU4Business jača kapacitet BiH za ekonomski rast i zapošljavanje razvojem konkurentnosti i inovacija u odabranim sektorima. Za ovu svrhu namijenjeno je ukupno 10 miliona eura bespovratnih sredstava. Projekat je vrijedan 16,1 miliona eura, a zajednički ga finansiraju Evropska unija (15 miliona eura) i Savezna Republika Njemačka (1,1 milion eura). Projekat zajedno provode GIZ, ILO i UNDP, od aprila 2018. godine do marta 2022. godine.
Dokumenti:
maj
15
2025
CIDEA na radionici „Razvoj strategije za valorizaciju nematerijalnog kulturnog i prirodnog naslijeđa u ruralnim i slabije posjećenim dijelovima Dunavske regije“
Tim Gradske razvojne agencije Banja Luka koji provodi projekat Mistični Dunav je 13. maja 2025. godine učestvovao na radionici pod nazivom „Razvoj strategije za valorizaciju nematerijalnog kulturnog i prirodnog naslijeđa u ruralnim i slabije